środa, 17 kwietnia 2013

Biograficzna filmówka

Jeśli chodzi o filmy (i książki również) wyjątkową słabością darzę biografie. Niektóre czyta/ogląda się z przyjemnością, inne po prostu nie wciągają. Z biografami nie jest łatwo autorowi, trzeba znaleźć solidne źródła i sporo pogrzebać, aby całość i wizja danej osoby była w miarę rzetelna i odpowiadała rzeczywistości. Jednak obojętnie czy opisywana jest osoba żyjąca, czy też legendarna, nie da się uniknąć pewnej dozy subiektywizmu, własnej interpretacji autora w stosunku do pewnych zachowań opisywanej osoby, jej charakteru. Oczywiście nie można wykluczyć też biografii "o sobie samym" (stworzonych osobiście przez sławę), jednak i na ich podstawie wyrabiamy swoją osobistą opinię o danej osobie.

Sympatią darzę biograficzny rodzaj również dlatego, że zawsze skłania mnie nie tylko do przeczytania, oglądnięcia, ale też zasięgnięcia innych, często odmiennych informacji o danej osobie. Biografie poszerzają horyzonty :P

Mam spory zapas tego typu filmów i oglądniętych i do oglądnięcia. Mogłabym sklasyfikować przedstawione filmy według pewnych grup, ale nuży mnie oglądanie filmów np. ciągle o malarzach, ciągle o pisarzach itp., więc z tego zrezygnowałam. Dziś przedstawię krótko te, które obejrzałam z zainteresowaniem, a nawet stanowiły niezły temat do przemyśleń.

1. Factory Girl - Dziewczyna z fabryki 
reż.  George HickenlooperJest to opowieść o życiu Edie Sedgwick Sienna Miller). Spytacie (tak jak i ja na początku, kto to do cholery jest Edie Sedgwick ?????). Otóż była dziewczyną z zamożnej rodziny, która zw 1965 r. postanowiła przeprowadzić się do Nowego Jorku, tam rozpoczęła karierę modelki, a co kluczowe poznała Warhola. Dziewczyna występuje w jego filmach, zaczyna też nadużywać narkotyków, przez co jej życie i rzeczywistość bardzo się rozmywa. Przyjaźń Sedgwick z Warholem nie trwała długo, bo około roku, po tym Edie związała się z Bobem Dylanem. Później już było tylko gorzej, uzależnienie, szpital psychiatryczny.... .


Film jest generalnie opowieścią o części z życia związanej z Warholem, ale ciekawie przedstawia ówczesne środowisko nowojorskiej bohemy. Dobra rola Sienny Miller. Polecam!

2. Gia
reż. Michael Cristofer


Pozostając w temacie modelek, przeniosę Was dalej w czasie i polecę film Gia, o życiu modelki Gia Marrie Carangi, która urodziła się w 1960 r.,a na początku lat 80. stała się legendą świata mody. Zmarła w wieku 26 lat. Jej historia w filmie opowiedziana jest przez przyjaciół i wzbogacona cytatami z pamiętnika modelki. Nie będę opowiadać o filmie za wiele  .... jeśli nie oglądaliście to zobaczcie, bo warto. Gię gra Angelina Jolie i moim skromnym zdaniem jest świetna. Ciekawa i zarazem bardzo smutna historia. 

3. Niczego nie żałuję - Edith Piaf
 reż. Olivier Dahan
Film jest przekrojem przez całe życie piosenkarki (prawdziwe nazwisko to Edith Giovanna Gassion) od trudne dzieciństwo spędzone w domu publicznym, którego właścicielką była babka, poprzez wczesną młodość i występy na "chodniku", miłość do boksera Marcela Cerdana (nie wiem jaki aktor go grał, ale był super przystojny) po lata choroby i uzależnienia. Odbieram ten film jako dosyć tragiczny i pesymistyczny, mimo tego podążając za słowami piosenki Piaf, przekazuje ona że niczego nie żałuje .....
Znów świetna rola Marion Cottiliard jako tytułowej bohaterki - niesamowita .....

4. Żelazna Dama - Margaret Thatcher
 reż. Phyllidia Lloyd


Ten film z uwagi na jego całkiem niedawne powstanie (a także niedawną śmierć Margaret Thatcher) zna pewnie wiele z Was. Znów przedstawione jest życie znanej polityk i wieloletniej premier Wielkiej Brytanie od początków kariery, wychowania, wpływu poglądów ojca, po kadencję i lata "satarcze". 

Spotkałam się z opiniami, iż jest to obraz starej, niedołężnej kobiety ...., nie zgadzam się z tym, chociaż w filmie bardziej postawiono nacisk właśnie na ten okres życia, tak jakby autor chciał pokazać (w bardziej łagodny i zawoalowany sposób) byłaś taaaka silna a teraz ??? teraz masz kłopoty z alkoholem i pamięcią! Ja uważam, że postrzegać osobę Thatcher należałoby nie przez pryzmat starości (każdego ona dopadnie, trudno oczekiwać po kimś w pewnym wieku wojownika, tym bardziej po matce która przez politykę ma poczucie zaniedbania własnej rodziny). Była świetnie wykształcona, była kobietą w zdominowanym przez mężczyzn świecie polityki, prowadziła twardą i nieraz wzbudzającą kontrowersję politykę. Była politykiem z krwi i kości, nie bała się ostrych decyzji (nie widzę obecnie takich osobowości, a u nas o rany ..... premier, prezydent są tacy miałcy.... ), ale była też człowiekiem, matką, potem starszą osobą, wszystko w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu, tak bym to widziała, nie jako wyraz klęski i upadku na stare lata. Zresztą zauważyć trzeba, że i w okresie starości premier nie poddawała się i walczyła za słabościami. 

Nie muszę dodawać chyba, że gra Meryl Streep jak zwykle świetna ???? :)

5. Niebezpieczna metoda - Carl Jung
reż. David Cronenberg

 
Na koniec portret z życia już nie kobiecej postaci, lecz znanego uczonego, lekarza psychiatry, psychologa Carla Gustava Junga (Michael Fassbender mmmmmmm :P - w bardziej współczesnej roli i mocno erotycznej można zobaczyć go w filmie "Wstyd" też polecam!). Ciekawie opowiedziana historia lekarza, jego powiązań z Freudem (Viggo Mortensen) i związku z pacjentką Sabiną Spielrein (Khira Knightley), a przede wszystkim drodze do wypracowania własnej koncepcji, jakże odmiennej od freudowskiej. 

a Wy drodzy moi czy lubicie biografie???? Może coś polecicie ciekawego?

3 komentarze:

 1. "Factory Girl" ostatnio w radiowej trójce strasznie zjechali ten film. Wg mnie to jeden z najlepszych filmów biograficznych ever. Uwielbiam za wszystko :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez sądzę, że mu niczego nie brakuje, zwłaszcza zaś zbytniej ingerencji i dziwnej interpretacji, jak np w Żelaznej Damie ..., pewnie zjechali dlatego bo nie opowiada o jakiejś super znanej gwieździe :)

   Usuń
 2. Into the wild w reż Sean'a Penn'a - film na podstawie prawdziwej historii chłopaka, który odchodzi z domu i chce żyć w zgodzie z naturą.

  127 godzin - chłopakowi na wycieczce skała przygwoździła rękę.

  A najbardzie polecam film pt Dorothy Parker i krąg jej przyjaciół. Super! O mało znanej amer.pisarce.

  OdpowiedzUsuń